DF11-30DS-2DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-30DS-2DSA(01)
Description:
CONN RCPT 30POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Bulk
Features -
Termination Press-Fit, Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.244" (6.20mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Nickel
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.8mm, 8.45mm