Home / Headers, Male Pins / DF11-32DP-2DS(22)
DF11-32DP-2DS(22)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11-32DP-2DS(22)
Description:
CONN HEADER R/A 32POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tube
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 32
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.118" (3.00mm)