Home / Headers, Male Pins / DF11CZ-26DP-2V(27)
DF11CZ-26DP-2V(27)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11CZ-26DP-2V(27)
Description:
CONN HEADER SMD 26POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 987
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11C
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 8.2mm, 8.45mm, 9.55mm