DF11CZ-30DS-2V(22)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11CZ-30DS-2V(22)
Description:
CONN RCPT 30POS 0.079 TIN SMD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1133
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tape & Reel (TR)
Features Pick and Place, Solder Retention
Termination Solder
Applications General Purpose
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.234" (5.95mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11C
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 7.55mm, 8.2mm