Home / Headers, Male Pins / DF11G-30DP-2V(50)
DF11G-30DP-2V(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11G-30DP-2V(50)
Description:
CONN HEADER SMD 30POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 36
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11G
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 8.2mm, 8.45mm, 9.55mm