Home / Headers, Male Pins / DF11Z-26DP-2V(21)
DF11Z-26DP-2V(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF11Z-26DP-2V(21)
Description:
CONN HEADER SMD 26POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF11
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Circular
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.283" (7.19mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF11Z
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 26
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 2A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 8.2mm, 8.45mm, 9.55mm