DF12-30DS-0.5V(80)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF12-30DS-0.5V(80)
Description:
CONN RCPT 30POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series DF12
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.106" (2.70mm)
Number of Positions 30
Mated Stacking Heights 3.5mm, 4mm, 5mm