DF12D(4.0)40DP0.5V80
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF12D(4.0)40DP0.5V80
Description:
CONN HDR 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series DF12
Package Bulk
Features Board Guide
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.130" (3.30mm)
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 4mm