Home / Headers, Male Pins / DF13-12P-1.25DSA(55)
DF13-12P-1.25DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-12P-1.25DSA(55)
Description:
CONNECTOR
Series DF13
Package Bulk
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -35°C ~ 85°C