Home / Headers, Male Pins / DF13-14P-1.25H(75)
DF13-14P-1.25H(75)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-14P-1.25H(75)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 84
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF13
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C