Home / Headers, Male Pins / DF13-14P-1.25V(20)
DF13-14P-1.25V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-14P-1.25V(20)
Description:
CONN HEADER SMD 14POS 1.25MM
Series DF13
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.8mm