Home / Headers, Male Pins / DF13-30DP-1.25V(95)
DF13-30DP-1.25V(95)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-30DP-1.25V(95)
Description:
CONN HEADER SMD 30POS 1.25MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF13
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF13
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating 0.049" (1.25mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.8mm
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin-Copper
Contact Length - Mating 0.094" (2.40mm)