Home / Headers, Male Pins / DF13-3P-1.25DSA(75)
DF13-3P-1.25DSA(75)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-3P-1.25DSA(75)
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 1.25MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF13
Package Tube
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.169" (4.30mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF13
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 3
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C