Home / Headers, Male Pins / DF13-7P-1.25DS(25)
DF13-7P-1.25DS(25)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-7P-1.25DS(25)
Description:
CONNECTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 45
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF13
Package Tube
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF13
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 7
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
Current Rating (Amps) 1A per Contact
Operating Temperature -35°C ~ 85°C