Home / Headers, Male Pins / DF13-8P-1.25DSA(05)
DF13-8P-1.25DSA(05)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-8P-1.25DSA(05)
Description:
CONNECTOR
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
    Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
    Series DF13
    Package Bulk
    Features -
    Shrouding Shrouded - 4 Wall
    Contact Shape Square
    Mounting Type Through Hole
    Connector Type Header
    Fastening Type Detent Lock
    Number of Rows 1
    Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
    Product Status Active
    Voltage Rating 150V
    Contact Material Brass
    Insulation Color Beige
    Insulation Height 0.169" (4.30mm)
    Ingress Protection -
    Base Product Number DF13
    Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
    Number of Positions 8
    Row Spacing - Mating -
    Contact Finish - Post Tin
    Contact Length - Post 0.091" (2.30mm)
    Current Rating (Amps) 1A per Contact
    Operating Temperature -35°C ~ 85°C