Home / Headers, Male Pins / DF13-9P-1.25H(76)
DF13-9P-1.25H(76)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13-9P-1.25H(76)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 9POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 489
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF13
Package Tube
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Last Time Buy
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF13
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 9
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C