Home / Headers, Male Pins / DF13A-14P-1.25H(20)
DF13A-14P-1.25H(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13A-14P-1.25H(20)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 14POS 1.25MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF13
Package Tube
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Detent Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.142" (3.60mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C