Home / Headers, Male Pins / DF13B-3P-1.25V(21)
DF13B-3P-1.25V(21)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13B-3P-1.25V(21)
Description:
CONN HEADER SMD 3POS 1.25MM
Series DF13
Package Tape & Reel (TR)
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF13B
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 3
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.8mm