Home / Headers, Male Pins / DF13B-4P-1.25V(20)
DF13B-4P-1.25V(20)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF13B-4P-1.25V(20)
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 1.25MM
Series DF13
Package Tube
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.189" (4.80mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 4
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.8mm