Home / Headers, Male Pins / DF14-5P-1.25H(52)
DF14-5P-1.25H(52)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF14-5P-1.25H(52)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 5POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 508
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF14
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 5
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.087" (2.20mm)