Home / Headers, Male Pins / DF14A-20P-1.25H(72)
DF14A-20P-1.25H(72)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF14A-20P-1.25H(72)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF14
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Active
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF14A
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C