Home / Headers, Male Pins / DF14A-25P-1.25H(26)
DF14A-25P-1.25H(26)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF14A-25P-1.25H(26)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 25POS 1.25MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF14
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 25
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin-Copper
Contact Length - Mating 0.086" (2.20mm)