Home / Headers, Male Pins / DF14A-6P-1.25H(26)
DF14A-6P-1.25H(26)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF14A-6P-1.25H(26)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1.25MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 61
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF14
Package Tape & Reel (TR)
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin-Copper
Contact Length - Mating 0.086" (2.20mm)