Home / Headers, Male Pins / DF14A-8P-1.25H(25)
DF14A-8P-1.25H(25)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF14A-8P-1.25H(25)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 8POS 1.25MM
Series DF14
Package Tube
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.049" (1.25mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 150V
Contact Material Brass
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin-Copper
Contact Length - Mating 0.086" (2.20mm)