DF18B-60DS-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF18B-60DS-0.4V(81)
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF18
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Number of Positions 60
Mated Stacking Heights 1.5mm