DF19G-30P-1H(56)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF19G-30P-1H(56)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 30POS 1MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF19
Package Tape & Reel (TR)
Features Glow Wire Compliant, Shielded, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 3 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 100V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.065" (1.65mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF19G
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -35°C ~ 85°C