DF1B-10ES-2.5RC
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-10ES-2.5RC
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 2.50MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 270
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color White
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series DF1B
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Female Socket
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Connector Type Receptacle
Fastening Type Locking Ramp
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DF1B
Contact Termination Crimp, IDC
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Operating Temperature -35°C ~ 85°C