DF1B-16DEP-2.5RC
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-16DEP-2.5RC
Description:
CONN PLUG HSG 16POS 2.50MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color White
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series DF1B
Package Bulk
Features -
Row Spacing 0.098" (2.50mm)
Contact Type Male Pin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Lock
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number DF1B
Contact Termination Crimp, IDC
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 16
Operating Temperature -35°C ~ 85°C