Home / Headers, Male Pins / DF1B-16DP-2.5DSA(01)
DF1B-16DP-2.5DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-16DP-2.5DSA(01)
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color White
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF1B
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 16
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 14mm
Overall Contact Length 0.417" (10.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)