DF1B-16DS-2.5RC
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-16DS-2.5RC
Description:
CONN RCPT HSG 16POS 2.50MM
Color White
Pitch 0.098" (2.50mm)
Features -
Row Spacing 0.098" (2.50mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type -
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Operating Temperature -35°C ~ 85°C