Home / Headers, Male Pins / DF1B-18DP-2.5DS(01)
DF1B-18DP-2.5DS(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-18DP-2.5DS(01)
Description:
CONN HEADER R/A 18POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF1B
Package Tray
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color White
Insulation Height 0.339" (8.61mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF1B
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 18
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)