DF1B-40DP-2.5DS
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1B-40DP-2.5DS
Description:
CONN HEADER R/A 40POS 2.5MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF1B
Package Bulk
Features Keying Slot
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color White
Insulation Height 0.339" (8.61mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.130" (3.30mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)