DF1BZ-6DP-2.5DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1BZ-6DP-2.5DSA
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.5MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 5317
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series DF1B
Package Tray
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250V
Contact Material Brass
Insulation Color White
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Number of Positions 6
Row Spacing - Mating 0.098" (2.50mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.142" (3.60mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 14mm
Overall Contact Length 0.417" (10.60mm)
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)