Home / Headers, Male Pins / DF1E-13P-2.5DS(36)
DF1E-13P-2.5DS(36)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1E-13P-2.5DS(36)
Description:
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM
Style Board to Cable/Wire
Series DF1E
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.315" (8.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF1E
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)