DF1EA-10EP-2.5C
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1EA-10EP-2.5C
Description:
CONN PLUG HSG 10POS 2.50MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color White
Pitch 0.098" (2.50mm)
Series DF1E
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Male Pin
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number DF1E
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Operating Temperature -35°C ~ 85°C