Home / Headers, Male Pins / DF1EG-10P-2.5DSA(05)
DF1EG-10P-2.5DSA(05)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF1EG-10P-2.5DSA(05)
Description:
CONN HEADER VERT 10POS 2.5MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF1E
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.642" (16.30mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 14.3mm, 15.8mm, 19.8mm
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.177" (4.50mm)