Home / Headers, Male Pins / DF20F-10DP-1H(90)
DF20F-10DP-1H(90)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF20F-10DP-1H(90)
Description:
CONN HEADER 10POS DUAL SMD R/A
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF20
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 100VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.217" (5.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 10
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -35°C ~ 85°C