Home / Headers, Male Pins / DF20F-20DP-1H(52)
DF20F-20DP-1H(52)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF20F-20DP-1H(52)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1129
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 100VAC/DC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.217" (5.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -35°C ~ 85°C