Home / Headers, Male Pins / DF20F-20DP-1V(35)
DF20F-20DP-1V(35)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF20F-20DP-1V(35)
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 100V
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Natural
Insulation Height 0.181" (4.60mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 5.8mm