DF22-4P-7.92DSA
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF22-4P-7.92DSA
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 7.92MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series EnerBee™ DF22
Package Bulk
Features Board Guide
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.312" (7.92mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating 1000V
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.713" (18.10mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 4
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.146" (3.70mm)
Current Rating (Amps) 22A
Operating Temperature -35°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 25.7mm, 28.7mm
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.354" (9.00mm)