Home / Headers, Male Pins / DF22-5P-7.92DS(53)
DF22-5P-7.92DS(53)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF22-5P-7.92DS(53)
Description:
CONN HEADER R/A 5POS 7.92MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 158
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series EnerBee™ DF22
Package Bag
Features Board Guide
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.312" (7.92mm)
Product Status Active
Voltage Rating 1000VAC/DC
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Beige
Insulation Height 0.480" (12.20mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 5
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.146" (3.70mm)
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.354" (9.00mm)