DF23C-50DP-0.5V(51)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF23C-50DP-0.5V(51)
Description:
CONN PLUG 50POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series DF23
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Plug, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.047" (1.20mm)
Number of Positions 50
Mated Stacking Heights 1.5mm