DF23E-40DS-0.5V(61)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF23E-40DS-0.5V(61)
Description:
CONN RCPT 40POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.020" (0.50mm)
Series DF23
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.057" (1.45mm)
Number of Positions 40
Mated Stacking Heights 2mm