DF3-13S-2DSA(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3-13S-2DSA(55)
Description:
CONN RCPT 13POS 0.079 GOLD PCB
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF3
Package Tube
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.232" (5.90mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF3-13S
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 13
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights 6.6mm, 7.5mm