DF3-14P-2DSA(01)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF3-14P-2DSA(01)
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Board or Cable
Series DF3
Package Bulk
Features -
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Press-Fit, Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Connector Type Header
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF3-14P
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions 14
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.114" (2.90mm)
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length 0.299" (7.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Contact Length - Mating 0.122" (3.10mm)