DF30FB-60DS-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF30FB-60DS-0.4V(81)
Description:
CONN RCPT 60POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF30
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Number of Positions 60
Mated Stacking Heights 0.9mm