DF30FB-70DP-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF30FB-70DP-0.4V(81)
Description:
CONN HDR 70POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF30
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Number of Positions 70
Mated Stacking Heights 0.9mm