DF30FC-14DS-0.4V(82)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF30FC-14DS-0.4V(82)
Description:
CONN RCPT 14POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF30
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle, Outer Shroud Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Obsolete
Height Above Board 0.035" (0.88mm)
Number of Positions 14
Mated Stacking Heights 0.9mm