DF30FC-60DP-0.4V(81)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF30FC-60DP-0.4V(81)
Description:
CONN HDR 60POS SMD GOLD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Pitch 0.016" (0.40mm)
Series DF30
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header, Center Strip Contacts
Contact Finish Gold
Number of Rows 2
Product Status Active
Height Above Board 0.031" (0.80mm)
Base Product Number DF30F
Number of Positions 60
Mated Stacking Heights 0.9mm