DF36A-30S-0.4V(55)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
DF36A-30S-0.4V(55)
Description:
CONN RCPT 30POS 0.016 GOLD SMD
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series DF36
Package Tape & Reel (TR)
Features Metal Cover, Solder Retention
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Receptacle
Fastening Type Friction Lock
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.016" (0.40mm)
Product Status Active
Voltage Rating 30VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.059" (1.50mm)
Ingress Protection -
Base Product Number DF36
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) Varies by Wire Gauge
Operating Temperature -35°C ~ 85°C